En Büyük Mağara “Son Doong”

,,,.

Vietnam’da yer alan yer yüzündeki  en büyük mağara olarak kabul edilen Son Doong isimli mağara, 139 km uzunluğuyla aldığı unvanı sonuna kadar hak ediyor…

En Büyük Mağara “Son Doong”

En Büyük Mağara - Son Doong

Son Doong, Vietnam’da bulunan dev bir mağaradır, Vietnam’ın Dong Hoi’nin 50 km, Dong Hoi Havalimanı’nın 44 km kuzeyinde ve başkenti Hanoi’nin 450 km güneyinde bulunan Quang Binh’de yer alan milli parktır.

Büyüklüğü ve yüksekliği lazer ölçme cihazlarıyla yapılan Vietnam’ın balta girmemiş ormanlarında bulunan Hang Son Doong isimli bu mağara, ilk defa 1991 yılında Vietnamlı bir yerli olan Ho Khanh tarafından keşfedilmiş.

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre hala bir bölümü keşfedilemeyen mağaranın, yer yüzünde yer alan en büyük mağara unvanını alması için 2009 yılına kadar adeta sabır taşı kesilerek 2.5 milyon yıl beklemesi gerekiyor.

Yapılan lazer ölçümleriyle içine 40 katlı bir gökdelenin girebileceği söylenen, 200 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğinde olan mağaranın içinde 200 metre derinliğinde bir göl bile mevcut.

Bu güzide mağaranın tam ismi “Hang Son Doong” olup, yerli halk dilinde “Dağ Nehri Mağarası” anlamında gelmekte.

Eğer kapalı alan korkunuz var ise dert etmeyin, mağaranın 2.5 km’lik kısmında geçen nehrin sularına kendinizi bırakın ve rahatlayın…

Bu en büyük mağara hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Son Doong Cave ve National Geographic adreslerine şöyle bi’ göz atmanızı tavsiye ederiz.

 Homo erectus avı

Etrafınız da bi' dünya homo erectus var...
Onları avlayıp bize yönlendirin.
Kendilerine gelsinler...

İçinde Yatan Başarılı Fizikçiyi Merak Etmiyor musun? Hangi Fizikçisin?